وزیر نفت با اعلام اینکه برنامه ما این است تا پایان ۱۴۰۰هیچ گاز همراه نفتی نسوزد، افزود: برای اتمام این پروژه‌ها یک پتروپالایش نیز در مسجد سلیمان ساخته خواهد شد تا گازها جمع‌آوری شوند. با اجرای NGL 3100 و ۳۲۰۰ و خارک نیز گازی برای سوختن نخواهیم داشت و البته پروژه بید بلند مهمترین همه آنها است.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ بیژن نامدار زنگنه در مراسم انعقاد قرارداد ساخت ۲۴ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ با سازندگان داخلی به ارزش ۷۵ میلیون یورو و همچنین انعقاد قرارداد جمع‌آوری گازهای همراه نفت منطقه رگ سفید به ارزش ۹۰ میلیون یورو با اشاره به شعار امسال اظهار داشت: ما از روز اول کاری سال، کمیته‌ای تشکیل دادیم و تمامی اقداماتی که باید برای تحقق شعار سال اجرایی شود را کلید زدیم. جلساتی با مقامات مربوطه برگزار کردیم و تصمیمات به دستگاه‌ها ابلاغ شد و امروز نیز شاهد شروع رسمی طرح‌ها در راستای رونق تولید هستیم.

وی افزود: جمع‌آوری گازهای همراه و انتقال به بید بلند و مارون قبلا آغاز شده است و امروز بخشی از این طرح یک میلیارد دلاری ساخت داخل کمپرسورها است.

وزیر نفت با بیان اینکه بنده همیشه حسرت سوختن گازها را داشتم، گفت: در سال ۵۱، زمانی که دانشجو بودم به منطقه سفر کردم و سوختن این فلرها برایم عجیب بود.

نامدار زنگنه ادامه داد: در خاطرات اعلم آمده که شاه هم دغدغه سوختن گازهای مشعل را داشت و اختلافی هم که با کنسرسیوم داشت بر سر این موضوع بود که چرا کاری انجام نمی‌شود.

وی با بیان اینکه سوختن فلرها همانند آتش زدن طلا و دلار است و همچنین موجب آزار مردم می‌شود، خاطرنشان کرد: در مناطق نفتی کشورهای دیگر هرگز اینگونه نیست که هوا سیاه باشد و فلرها بسوزند اما ما در ایران وقتی سوار هواپیما می‌شویم از دود متوجه می‌شویم که وارد خوزستان شده‌ایم و متاسفانه همه اینها ثروت هستند که در حال سوختن می‌باشند.

وزیر نفت با بیان اینکه گازهای فلر یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری بوده که به رئیس جمهور نیز ابلاغ کرده‌اند، بیان داشت: طرح آماک یکی از طرح‌هایی بود که در راستای جمع‌آوری گازهای اسیدی اجرا شد که بر پایه آن پتروشیمی مارون که طلا تولید می‌کند، ساخته شد.

نامدار زنگنه با اعلام اینکه برنامه ما این است تا پایان ۱۴۰۰ هیچ گاز همراه نفتی نسوزد، افزود: برای اتمام این پروژه‌ها یک پتروپالایش نیز در مسجد سلیمان ساخته خواهد شد تا گازها جمع‌آوری شوند. با اجرای NGL 3100 و ۳۲۰۰ و خارک نیز گازی برای سوختن نخواهیم داشت و البته پروژه بید بلند مهمترین همه آنها است.

وی ادامه داد: ایده جمع‌آوری گازها و انتقال به بید بلند ایده بدیع بود که روی آن کار شد و همه نیز برای اجرایی شدن آن همراهی کردند.